Ubezpieczenie pilota bezzałogowca. Gdzie się w nie zaopatrzyć?
Polisa OC zapewnia nam jako operatorom podstawową ochronę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi zdarzeń, do których może dojść podczas lotu. Zarówno w sytuacjach takich jak wybita szyba w budynku czy uszkodzona karoseria samochodu, jak również w sytuacjach znacznie poważniejszych gdzie ucierpieli ludzie postronni na ziemi ubezpieczenie pozwala nam spokojnie przejść przez czekające nas wydatki.. Bez polisy OC za takie szkody finansowo odpowie pilot i to z własnej kieszeni. Ubezpieczenie może znacząco zmniejszyć finansowe konsekwencje takiego wypadku, choć jest to oczywiście zależne to od wielu czynników.
POLISA OC – „NA DRONA” CZY „NA PILOTA DRONA”?
Choć najczęściej początkujący użytkownicy dronów szukają „polisy OC na drona” – mechanizm działania ochrony ubezpieczeniowej w przypadku operowania dronami jest inny niż w przypadku np. kierowania autem. Właściciel auta jest zobowiązany wykupić polisę OC na dane auto. Jej wysokość jest zależna od wielu czynników – głównie związanych z samym autem (marka, model, rocznik, pojemność silnika itd.) jak i z historią kierowcy (wiek, bezwypadkowa jazda). W przypadku pilotowania drona polisa OC jest na pilota drona – nie zaś na samego drona. Najprościej mówiąc: pilot ma ochronę finansową przed konsekwencjami ewentualnych wypadków, które się zdarzą podczas lotów dronami, ale sama polisa nie jest zależna bezpośrednio od maszyny, którą zostanie wyrządzona szkoda.
Co do ubezpieczeń na same drony – takie polisy również są dostępne na rynku i nazywają się AC (od AeroCasco) choć prawdę mówiąc w większości przypadków skuteczniejsze jest ubezpieczenie samego producenta – takie oferuje np. DJI i nazywa się „DJI Care”. Kosztuje ok. 10% ceny drona, ale – o ile nie stracimy całkiem drona poprzez spalenie lub utopienie go – mamy gwarancję otrzymania nowego sprzętu od producenta.
CZY KAŻDY PILOT MUSI MIEĆ OC?
Czy OC jest zawsze konieczne? Odpowiedź brzmi: nie.
Czy OC jest przydatne i czy warto je mieć? Zdecydowanie TAK chyba, że pilot akceptuje ryzyko związane z poniesieniem konsekwencji swoich działań z własnej kieszeni. Każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie: czy 70 zł (minimalny wariant na Polskę bez opcji lotów zarobkowych) w skali roku to dużo czy mało za spokój ducha i komfort finansowy w razie wyrządzenia kosztownych szkód?
Zgodnie z obowiązującym prawem unijnym dla dronów, które weszło w życie w całej Unii Europejskiej – pilot powinien mieć wykupioną polisę OC jeśli użytkuje maszynę powyżej 20 kg jej masy. Jest to obowiązek wynikający wprost z rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/947.
Prawo polskie – ustawa Prawo Lotnicze i wydawane do niej rozporządzenia – mogą wpłynąć na obowiązek posiadania OC dla pilotów użytkujących sprzęt również o mniejszej wadze. Obowiązek ten będzie obejmował drony już od masy 250g wzwyż. Taką decyzję podjął Urząd Lotnictwa Cywilnego choć póki co nie ma ona umocowania prawnego do momentu gdy nie zostanie opublikowana zmiana w ustawie Prawo Lotnicze.
Polisa OC jest jednak zalecana przez ten sam urząd jako dobrowolne ubezpieczenie. Czemu? Wydaje się to oczywiste. ULC od lat angażuje się w propagowanie bezpiecznego i odpowiedzialnego latania dronami. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację gdy nawet niewielki kilogramowy dron spada komuś na głowę, wywołuje pożar w lesie lub uszkadza zabytkowy budynek. Wielu pilotów nie stroni od latania w terenie zabudowanym, a jeszcze więcej zapomina, że wykonuje lot sprzętem masowej produkcji, który może ulec awarii lub nieszczęśliwemu wypadkowi nawet nie z winy samego pilota.
NO DOBRZE. GDZIE WIĘC ZAOPATRZYĆ SIĘ W OC DLA PILOTÓW BSP?
Ofertę ubezpieczenia dostosowanego do nowych przepisów można znaleźć na stronie https://ocdrony.pl/, za którą stoi agent ubezpieczeniowy VIVIAMO Sp. z o.o. (ul. Żeromskiego 13A, 66-400 Gorzów Wlkp. – KRS 0000465782, NIP: 599-316-70-95, REGON: 081135100) reprezentowany dalej przez Michała Gumowskiego (Egida Michał Gumowski, ul. Seweryna Pieniężnego 18B, lok. 206, 10-006 Olsztyn, NIP 5782889035, REGON 280218064) i uprawniony do przyjmowania wniosków ubezpieczeniowych na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego WIENER TU S.A. Vienna Insurance Group. Na samej podstronie „O produkcie” nie znajdziemy zbyt wielu informacji: